Načítavam...

ESET a BIG-Bjarke Ingels Group predstavili koncepčný návrh ESET CAMPUSu

November 24, 2021

ESET a BIG-Bjarke Ingels Group predstavili koncepčný návrh ESET CAMPUSu

Spoločnosť ESET dnes predstavila koncepčný návrh projektu ESET CAMPUS, ktorý je výsledkom takmer dvojročnej spolupráce s víťazom medzinárodnej súťaže na koncepčného architekta – s renomovaným architektonickým ateliérom BIG-Bjarke Ingels Group. ESET CAMPUS už o niekoľko rokov zmení lokalitu bratislavskej Patrónky na epicentrum technologických inovácií, vedy a výskumu. Urbanizmus projektu prirodzene rešpektuje lokalitu, v ktorej vzniká, pričom naplno využíva najmä existujúce prírodné prostredie aj blízkosť lesoparku Železná studnička. Určujúcim princípom navrhovaného architektonického riešenia je najmä environmentálny dizajn, flexibilita a uhlíkovo neutrálna prevádzka budov.

Spoločnosť ESET začala koncepciu svojho nového sídla ako kampusu, ktorý prepája inovatívne firmy s univerzitami a výskumnými inštitúciami, rozvíjať pred niekoľkými rokmi. Odvetvie technológií je bytostne závislé od vedy, výskumu a inovácií, a tie vznikajú iba v podnetnom prostredí a vo vzájomnej spolupráci všetkých aktérov.

„ESET je od svojho vzniku založený na vlastnom výskume, inováciách a špičkovej vede. Práve tie nám umožnili uspieť na globálnom trhu a stať sa svetovým lídrom v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Je pre nás dôležité, aby tieto atribúty vyjadroval aj ESET CAMPUS. Samozrejme nám ide o svetový dizajn, ale chceli by sme pri ňom využiť aj najnovšie vedecké poznatky z oblasti architektúry a životného prostredia. Máme tiež ambíciu spraviť ho čo najviac uhlíkovo neutrálny. Našim cieľom je, aby sa ESET CAMPUS stal atraktívnym miestom pre tie najlepšie talenty, aby prichádzali a zostávali pracovať na Slovensku,“ hovorí k myšlienke kampusu generálny riaditeľ spoločnosti ESET Richard Marko.

ZDROJ: BIG – Bjarke Ingels Group & Bloom Images

Pandémia, ktorá ovplyvňuje každú oblasť nášho života už takmer dva roky, zasiahla aj do expanzných plánov mnohých firiem a úplne zmenila aj požiadavky na budúce pracovné prostredie. Mohlo by sa zdať, že aktuálna skúsenosť z pandémie a masívny prechod na home office nepraje výstavbe nových priestorov na prácu.

„Pandémia preverila schopnosť firiem zareagovať na zásadnú zmenu vo veľmi krátkom čase, a nie každý ju zvládol. Na druhej strane, táto nová skúsenosť upriamila našu pozornosť na flexibilitu a oveľa viac aj na kvalitu pracovného prostredia, ktorá bude teraz zásadnou požiadavkou pri návrate ľudí do kancelárií. Okrem toho, dnes sa už veľmi konkrétne prejavujú zmeny vyplývajúce z klimatickej krízy, takže dizajn a technické prevedenie nových budov musí na toto všetko reagovať. Práve o týchto oblastiach sme s architektmi z BIG dlho diskutovali a stali sa určujúcimi pre výsledný koncepčný návrh ESET CAMPUSu,“ vysvetľuje prevádzkový riaditeľ spoločnosti ESET Palo Luka.

ZDROJ: BIG – Bjarke Ingels Group & Bloom Images

ESET CAMPUS – autorský a projektový tím:


Koncepčný architekt: BIG – BJARKE INGELS GROUP
TZB (Technické zariadenia budov): ARUP
Statika: BURO HAPPOLD
Development management: INFLOW

Súvisiace články

Top